Z historie výběrů mládeže OFS P-Z

Myšlenka zakládat a konfrontovat mezi sebou okresní výběry mládeže do 13 let vznikla z potřeby dát příležitost fotbalového růstu talentovaným hráčům v malých okresních klubech, kteří se ve svých soutěžích zpravidla porovnávají pouze sami mezi sebou a nikdo jejich fotbalový potenciál včas neodhalí a následně tedy ani nepodpoří. Pro tento účel byly vytvořeny dvě nejmladší reprezentační kategorie - výběry U12 a U13, tedy pro mládež do 12ti, resp. 13ti let, které na úrovni Meziokresní soutěže (MOS) hrají vzájemná utkání a vítězové v rámci jednotlivých krajů pak sehrají závěrečný turnaj o vítěze Krajského fotbalového svazu. Z hlediska našeho OFS jsme v těchto soutěžích nikdy žádný významný úspěch nezaznamenali, celá koncepce výběru se zpravidla točila kolem osobnosti trenéra a vedoucího mládeže v jedné osobě, který měl jen velmi málo možností jak získat pro výběr talentované hráče z klubů na okrese a šanci tak dostávali pouze hráči z několika klubů, kde měl kontakty. Výsledkem samozřejmě nebyl tým odpovídající úrovně a v konfrontaci s výběry silných okresů (Benešov, Beroun, Příbram), kde mají v klubech velké mládežnické základny, jen těžko mohl obstát.

 

První, ale zato zcela vyjímečný, úspěch přišel v ročníku 2010/2011, náš výběr U13 se probojoval až do Krajského finále v Malešově a pod vedením trenéra Hospodářského nakonec obsadil výborné 3. místo. Hlavně se ale trenéru Burianovi podařilo dát pro tento ročník MOS dohromady opravdu velmi kvalitní tým U12 a po vítězství ve skupině MOS se probojoval do Krajského finále Středočeského kraje. Po obrovském boji a také s kouskem sportovního štěstí náš tým U12 dokázal vyhrát i Krajské finále a poprvé v historii se probojoval až do semifinálového turnaje Čech, kde narazil na vítěze ostatních krajů. Ani na tomto turnaji se naši kluci neztratili, dokázali porazit i sebevědomý a ambiciózní výběr Prahy, přesto na finálový turnaj ČR nedosáhli, když jim vysněný postup unikl o jednu branku na výsledném skóre...  Přesto se jedná o zcela mimořádný úspěch našich mládežnických kategorií, zvláště přihlédneme-li ke skutečnosti, že za náš tým startují hráči z těch nejmenších klubů na fotbalové mapě.

 

Od soutěžního ročníku 2011/2012 došlo k legislativní úpravě, kateg. U13 byla na úrovni OFS zrušena a MOS aktuálně hrají soutěžní kateg. U11 a U12. V rámci našeho OFS se již stalo tradicí, že, se zahájením každého nového soutěžního ročníku, začínáme nabírat také nejmladší kategorii hráčů do výběru U10, s cílem postupně vytvořit tým, který se připraví na vstup do soutěže MOS v následujícím roce.